2000. gadā pabeigts jaunas katlu mājas celtniecības projekts Ludzā. Šis projekts tapa Nīderlandes valdības aģentūras Senter Internationaal atbalsta programmas PSO Agrowood ietvaros. Ar mazutu kurinātās vecās katlu mājas vietā uzbūvēta jauna, kurā par pamata kurināmo tiek izmantoti koksnes atlikumi.
1998. gada janvārī Essent Duurzaam PSO Agrowood programmas ietvaros iesāka Ludzas pilsētas siltumapgādes projekta īstenošanu, ar mērķi ieviest Ludzas pilsētā jaunas siltumenerģijas ražošanas tehnoloģijas. Tika veikti vairāki izpētes darbi kā aizvietot līdz šim kurināšanai izmantoto mazutu ar videi draudzīgāku kurināmo. Tas dotu efektivitātes uzlabojumus un lielā mērā samazinātu siltumnīcas efektu veicinošo gāzes izmešu daudzumu.
Ludzas katlu māja
Projekta attīstības laikā tika pētītas tehnoloģiskās, kā arī ekonomiskās iespējas. Tika pieņemts lēmums sadalīt esošo siltumapgādes uzņēmumu Ludzas Siltums komerciālā siltuma ražošanas uzņēmumā – Ludzas Bio Enerģija (LBE) un pilsētas siltuma tīklu apkalpošanas uzņēmumā. Investori Ludzas Bio Enerģijā bija Essent no Holandes. Ludzas pašvaldībai pieder katlu mājas un noliktavas ēkas, kuras tā izīrē Ludzas Bio Enerģijai, kas savukārt, nodrošinās videi draudzīga un energoefektīvu siltuma ražošanu.
Ludzā tika uzbūvēta pilnīgi jauna katlu māja ar visām nepieciešamajām tehnoloģiskajā iekārtām biomasas sadedzināšanai. Plānotais siltuma patēriņš ir paredzēts 30 GWh gadā. Uzstādīti divi ūdensildāmie katli ar kopējo jauda 14 MW. Siltuma pamatslodzi nodrošina ar biomasu kurināms (7 MW) katls. Papildus ir uzstādīts šķidrā kurināmā katls (7 MW), kurš tiks izmantots papildus jaudas nodrošināšanai, kad tas būs nepieciešams.
Katlu mājas komplekss sastāv no katlumājas ēkas, slēgtās šķeldas noliktavas un atklātā biomasas uzkrāšanas laukuma. Enerģētiskās iekārtas ir piegādājusi Holandes firma KARA Energy Systems. Galvenos celtniecības darbus veica SIA SCO Centrs no Valmieras. Katlu mājas ēkā ir iekārtots neliels birojs un nepieciešamais sanitārais aprīkojums
Ludzas katlu mājas celtniecība
Ko devusi jaunās katlu mājas būvniecība Ludzā?
- Drošas siltumenerģijas ražošanas iekārtas, kas nebūs jāmaina vismaz 25 gadus;
- Stabilas siltumenerģijas cenas;
- Turpmāk siltumenerģijas ražošanai netiks izmantots mazuts, kas piesārņo vidi ar kaitīgiem izmešiem;
- Ludzas pilsētai būs iespēja saņemt karsto ūdeni arī vasarā.
Kurināmais – koksnes atlikumi – tiek ražoti reģionā, iesaistot vietējo darba spēku; kurināmā piegāde ir stabilāka un tas ir lētāks, nauda un nodokļi paliek reģionā